Розповідь про вітаміни

Повідомлення про вітаміни на українській мові може бути використане учнями при підготовці до уроку. Інформація про вітаміни може бути доповнена цікавими фактами.

Розповідь про вітаміни

Вітаміни – органічні сполуки, які необхідні для нормального функціонування організму. Вітаміни є складовим елементом багатьох ферментів.

Зараз вчені виділяють 13 груп вітамінів. Вітаміни позначаються буквами латинського алфавіту (вітаміни А, В, С, D, Е, К і т. Д.); крім того, вони мають і спеціальні назви.

Вітамін А, інакше називають ретинолом або каротином. Він «відповідає» за наш зір. Фрукти і овочі жовтого і червоного кольору допоможуть заповнити брак каротину. Багаті цим вітаміном яловича і свиняча печінка, ікра, молоко. Якщо ви помітили лущення та свербіж шкіри, сухість дихальних шляхів – це ознаки нестачі вітаміну А.

Вітаміни групи В. Вони потрібні для вироблення білків – головного будівельного матеріалу м’язів, для зміцнення нервової та ендокринної систем. Різновидів вітамінів цієї групи безліч.

 В1 (тіамін), відсутність якого викликає цингу, ослаблення пам’яті, слабкість, безсоння і відсутність апетиту. Багаті цим компонентом хліб з цільного зерна, бобові культури, свинина, яйця.

Вітамін В6. Якщо вас долає запаморочення, загальмованість це свідчить про його недолік. Досить з’їдати в день 100 г необробленого рису, бобів або гороху і ці симптоми залишать вас у спокої.

Якщо швидко втомлюються очі, ламаються нігті, а нічний сон не приносить бажаного відпочинку – організму не вистачає вітаміну D. Ним багаті скумбрія і камбала, печінка тріски і курячі жовтки.

Вітамін С допоможе зміцнити імунітет і боротися з застудою. Він міститься в чорній смородині, шипшині, болгарському перці, лимоні і квашеній капусті.

За характером всмоктування і збереження в організмі вітаміни поділяються на:

  • жиророзчинні – A, D, E, K,
  • водорозчинні – C і вітаміни групи B.

Жиророзчинні вітаміни можуть накопичуватися в організмі в печінці і в жировій тканині. Цей запас може зберігатися в організмі від 1 до 2 років.

Водорозчинні вітаміни повинні надходити з їжею щодня, вони не запасаються в організмі. Вони легко розчиняються у воді, а потрапляють в кров відразу з їжі і виводяться з організму з сечею, тому повинні надходити в організм щодня.

Порушення надходження вітамінів може викликати три патологічних стани:

  • їх відсутність – авітаміноз;
  • їх недолік – гіповітаміноз;
  • їх надлишок – гіпервітаміноз.

Гіпервітаміноз – це, по суті, отруєння організму при передозуванні певним вітаміном. Причому ознаки цієї патології для кожного вітаміну різні. Найчастіше вони можуть бути викликані жиророзчинними вітамінами, тому що тільки вони мають здатність накопичуватися в організмі.

Значення вітамінів
  • Найважливіші регулятори життєдіяльності.
  • Впливають на ріст і розвиток.
  • Входять до складу ферментів.
  • Впливають на обмін речовин.

Як зберегти вітаміни в продуктах?

Вітаміни містяться в свіжих овочах і фруктах в достатній кількості. Тому слід щодня включати їх в свій раціон.

Якщо синтетичні вітаміни захищені від руйнування, то вітаміни, що містяться в продуктах, можуть втратити свої властивості. Сонячне світло, кисень, час і висока температура – руйнують вітаміни. Тому потрібно правильно зберігати овочі та фрукти, а при приготуванні їжі використовувати запікання і приготування на пару.

І якщо у вас немає можливості вживати свіжі овочі та фрукти, не нехтуйте замороженими ягодами. Адже вони обробляються відразу після збору і максимально зберігають своє вітамінне багатство.

Однак не завжди є можливість поповнити нестачу вітамінів за рахунок продуктів харчування. Тоді можна скористатися «аптечними» вітамінами.

Сподіваємося, викладена інформація про вітаміни допомогла Вам. А власну розповідь про вітаміни Ви можете залишати через форму коментарів.

© dovidka.biz.ua 2017

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *